niedziela, 27 stycznia 2013

Rekalmy z roku 1864

Witajcie,

Zastanawiałyście się kiedyś jak wyglądały reklamy 150 lat temu?  Co było reklamowane? Jaka szata graficzna? Dzisiaj mam dla Was odpowiedź!

Reklamy pojawiły się wraz z rewolucją przemysłową i rozwojem technologii. Ludzie zapragnęli mieć nowe i modne rzeczy, a producenci chcieli sprzedać jak najwięcej. Zaczęła powstawać reklama. Najpierw jako katalogi, np. z modnymi ubraniami. Potem reklamy był dodawane do gazet.


W 1863 r. w Poradniku domowym nie było żadnych reklam.  Sama treść gazety, zawsze najpierw opowiadanie w częściach, potem notka historyczna (zawsze patriotyczna jak powstanie, bitwa pod Wiedniem), potem rozpracowanie przysłów (jest to bardzo ciekawe, bo niektóre dawno wyszły z użycia)  oraz porady, najczęściej przeciw robakom, na bujne plany. Czasem porady medyczne lub kosmetyczne. Kończyło się ogłoszeniami z okolicy.

W 1864 r. zaczęły pojawiać się pierwsze reklamy.  a początku były umieszczane na końcu gazety, potem w treści. Jednak na 12 gazet reklamę miały tylko 4. 


 na końcu są miasta i apteki gdzie można kupić ten lek/ kosmetyk.


Reklamy bez rozbudowanej szaty graficznej, często przyssane do obrazka. Proste w formie, wytłuszczone lub podkreślone to co trzeba. 

Jak Wam się podobają reklamy, które mają 150 lat?
Chcecie więcej takich wpisów?
7 komentarzy:

 1. Ja chcę :) Bardzo ciekawe. I wygląda na to, że niektóre metody wiele się nie zmieniły: korzeń łopianu i ziołowe mydło teraz też robią furrorę :]

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio na marketingu miałam o tym , fajny interesujący temat:)

  OdpowiedzUsuń
 3. zaciekawaił mnie ten post ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba już za bardzo przyzwyczaiłam się do teraźniejszych reklam, bo te które pokazujesz w poście wydają mi się nudne ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. super reklamy :) wiarygodne i rzetelne - to widac:D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje bardzo za wszelkie komentarze! W miarę możliwości czasowych odpowiem na Wasze komentarze:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
tu jest to do cookies