piątek, 13 czerwca 2014

Kataplazma - maska pomocna w pielęgnacji cery

Witajcie!

Bardzo zaciekawił mnie temat naturalnej pielęgnacji cery i kataplazma. Poszukałam kilka informacji na ten temat i myślę, że jest to kosmetyk warty wypróbowania. 

Kataplazma ‐ tzw. ziołówka ‐ podstawą są zioła o działaniu śluzorodnym (len, siemię lniane, lipa).• W zależności od rodzaju cery dodaje się do niej zioła o działaniu: bakteriostatycznym, bakteriobójczym, przeciwzapalnym, pobudzającym, ściągającym.
• Do maski ziołowej można dodać skrobi, mleka w proszku, żółtka jaja kurzego lub łyżkę miodu, dzięki czemu, oprócz typowego działania rozmiękczającego, będzie ona miała działanie odżywczo‐pojędrniające.
• Zioła powinny być starte na proszek lub zmielone, zalane gotującą wodą, a najlepiej podgotowane na małym ogniu do gęstości papki.
• Ziołówkę ostudzoną do temperatury ciała nakłada się drewnianą szpatułką na twarz i trzyma pod kompresem lub maską termiczną przez ok. 20 minut.
Do cery suchej i normalnej: siemię lniane, kwiat lipy, korzeń prawoślazu
Do cery tłustej i problematycznej: ziele skrzypu, korzeń łopianu, dziurawiec, korzeń rumianku, kozieradka

Stosuję taką papkę z siemienia, ale bez kompresu, nie lubię materiału na twarzy. Po kilku razach efektów nie widzę, ale i tak mam zamiar dalej próbować:) 

2 komentarze:

Dziękuje bardzo za wszelkie komentarze! W miarę możliwości czasowych odpowiem na Wasze komentarze:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
tu jest to do cookies